Poradnia Dietetyki Klinicznej „DietoVita”

Tadeusza Kościuszki 229, Katowice, HolsaMed.

 

©2022 by Małgorzata Chodyła. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kontakt

Żywienie w niepłodności

06 sierpnia 2022
Krem z brokołów z pesto

Niepłodność to stan niemożności posiadania potomstwa, pomimo regularnego współżycia bez stosowania środków antykoncepcyjnych. 

 

Na zaburzenia hormonalne, które są istotne dla kobiecej płodności, na które możemy mieć wpływ poprzez dietę składają się: zespół policystycznych jajników (PCOS), który powiązany może być z hiperinsulinemią, insulinoopornością czy niedoczynnością tarczycy, co łączy się z nadwagą i otyłością. Płodność zaburzać może także endometrioza, czyli stan kiedy komórki błony śluzowej macicy (endometrium) znajdują się poza macicą. U mężczyzn przyczyną mogą być niska jakość nasienia lub zaburzenia erekcji.

 

Z kolei zbyt niska masa ciała, stan niedożywienia związany jest z zatrzymaniem syntezy hormonów płciowych, co w konsekwencji obniża płodność u obu płci.

 

Odpowiednie składniki dostarczane z pożywienia mogą wpływać na owulację, są potrzebne do budowy hormonów żeńskich i męskich. Istnieją bowiem produkty, które powinny zostać włączone do jadłospisu kobiety, oraz takie, które powinny być wykorzystane w diecie mężczyzny.

 

W przypadku pary starającej się o dziecko, dieta obojga, a nie tylko kobiety jest niezmiernie istotna. To co jemy dziś wpływa na jakość komórek jajowych i plemników za kilka miesięcy. Oczywiście indywidualnie skomponowana dieta z uwzględnieniem wyników badań obojga partnerów jest bardzo ważna, równie ważna jak wybór specjalisty - ginekologa, endokrynologa.

 

 

 

Zobacz również