Poradnia Dietetyki Klinicznej „DietoVita”

Tadeusza Kościuszki 229, Katowice, HolsaMed.

 

©2022 by Małgorzata Chodyła. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kontakt

Żywienie kobiety w ciąży. 
Obalamy MITY

14 kwietnia 2022
Krem z brokołów z pesto

Ciąża to niewątpliwie jeden z najważniejszych momentów w życiu kobiety. Jest to dynamiczny, a jednocześnie wyjątkowy stan, który niejednokrotnie sprawia, że życie przyszłej mamy zmienia się o 180 stopni. Jest to taki czas, gdzie oprócz wszelkich zmian hormonalnych, należy zadbać o rozwijający się organizm w łonie matki. Żywienie odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu odpowiedniej masy ciała względem trymestrów, a przez wiele lat powstały mity, dotyczące produktów zakazanych i nakazanych w trakcie tego pięknego okresu. Przejdźmy zatem do mitów, postaram się rozwiać wątpliwości.

 

 

MIT - Kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje.

Bardziej pasującym stwierdzeniem, jest jedzenie DLA DWOJGA, czyli odpowiednia kompozycja posiłków oraz wybór żywności pod kątem jakości i prozdrowotności. Zapotrzebowanie energetyczne zwiększa się w zależności od trymestru ciąży, więc faktem jest, że kobieta spożywa więcej jedzenia. Zwiększone zapotrzebowanie zaczyna się od II trymestru, ponieważ związane jest to między innymi z wytworzeniem się łożyska i rozwijającym się płodem. W III trymestrze również należy zwiększyć energetyczność. Zachęcam do współpracy z dietetykiem klinicznym, ponieważ monitorowany jest wtedy przyrost masy ciała, który nie powinien przekraczać odpowiednich norm.

 

MIT - Upodobania smakowe matki będą świadczyły o płci dziecka.

Nie ma to odzwierciedlenia w badaniach naukowych. Na wielu forach internetowych krążą różne mity, np. jeśli kobieta ma ochotę na kwaśne, to urodzi chłopca; jeśli ma ochotę na słodkie, to urodzi córkę. Kobiety w ciąży bardzo często zmieniają swoje upodobania smakowe, ma to związek bowiem ze stanem fizjologicznym i zmieniającą się gospodarką hormonalną, nie ma się na to wpływu. Dodatkowo, żywienie kobiety w ciąży powinno być urozmaicone.

 

MIT - W ciąży nie powinno się wykonywać żadnej aktywności fizycznej, aby nie zaszkodzić dziecku.

Nie ma przeciwskazań do uprawiania aktywności fizycznej, chyba że będzie to zalecenie lekarza, z różnych względów, na przykład ciąża wysokiego ryzyka. Aktywność fizczyczna, która powinna być wykonywana przez kobietę cieżarną może być umiarkowana. Ponadto trening mięśni brzucha w I i II trymestrze jest wskazany i powinien być ukierunkowany na kontrolowaniu napięcia dna miednicy i mięśnia poprzecznego - warto wykonywać takie ćwiczenia np. na piłce w lekkim rozkroku.

 

MIT - Kawa w ciąży jest zakazana.

Wszystko zależne jest od dawki kofeiny. Stężenia wyższe niż 300mg, mogą negatywnie wpływać na przebieg ciąży, ponieważ substancja ta przenika przez łożysko do płodu. Zalecane jest OGRANICZENIE kofeiny do 200-300mg na dobę. Uwaga - źródłem kofeiny nie tylko jest kawa, ale także herbata czarna i zielona, kakao, czekolada, coca-cola i niektóre napoje gazowane. Dla przykładu dawka kofeiny w jednej filiżance 250 ml kawy czarnej znajduje się 100mg kofeiny, więc na pewno na 1 kawę w ciągu dnia może sobie pozwolić kobieta w ciąży.

 

Nie należy popadać w skrajoności, a w przypadku, kiedy masz wątpliwości, odnośnie swojego żywienia w ciąży, nie kontrolujesz przyrostu masy ciała lub wystąpiła u Ciebie cukrzyca ciążowa, warto udać się do odpowiedniego specjalisty, który rozwieje Twoje wątpliwości, ale także prawidłowo dobierze protokół dietetyczny i przeprowadzi Cię przez ten piękny czas.

 

Zobacz również