Poradnia Dietetyki Klinicznej „DietoVita”

Tadeusza Kościuszki 229, Katowice, HolsaMed.

 

©2022 by Małgorzata Chodyła. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kontakt

Jak zmniejszyć ochotę na słodkie?

28 czerwca 2022
Krem z brokołów z pesto

Pewnie nie raz podejmowałeś/łaś próbę eliminacji słodyczy, co niekoniecznie się udawało. Dlaczego tak mogło być? Małowartościowa, ubogoenergetyczna oraz źle zbilansowana dieta, to podstawowy błąd, co powoduje, że ze zwiększoną częstotliwością sięgamy po słodycze.

 

Jakie interwencje żywieniowe można podjąć, aby skutecznie i co najważniejsze stopniowo zmniejszyć ochotę na słodkie?

 

1. Zacznij od podstaw. Ważne jest uregulowanie ilości posiłków oraz prawidłowe ich zbilansowanie. Należy używać produktów, które bazują na pełnoziarnistych produktach, warzywach, owocach i produktach białkowych, wtedy organizm nie osiągnie stanu hipoglikemii, czyli nadmiernego spadku stężenia glukozy we krwi. A to właśnie on odpowiada za uczucie głodu.

 

2. Nie pomijaj śniadań i zadbaj, aby było one bardziej obfite. Badania pokazują, że osoby, które spożywają słodycze w drugiej połowie dnia nie spożywają śniadań, pomijają je lub zbyt późno je jedzą.

 

3. Zadbaj o sen i regenerację. Niedosypianie zakłóca funkcjonowanie greliny, czyli hormonu, który odpowiada za regulację łaknienia. Badania pokazuję, że ludzie niewyspani mają podwyższone stężenie greliny, a w konsekwencji pobierają większą ilość pokarmu w ciągu dnia, głównie produktów wysokokalorycznych. Brak odpowiedniej regeneracji przekłada się na kontrolę i wybór produktów w ciągu dnia (zmęczenie = sięganie po słodkie przekąski).

4. Nie eliminuj owoców. Zastąpią Ci ochotę na słodkie. Zadbaj o ich odpowiednie zbilansowanie! Twórz desery, dodaj orzechy, nasiona chia, pełnowartościowe białko w postaci jogurtu, itd. Używaj zamienników cukru, najlepiej sprawdzi się erytrytol, ale w przypadku SIBO, NZJ - stewia.

 

5. Zadbaj o podaż błonnika - dla osoby dorosłej wartość ta powinna wynosić 40 g na dobę. Możesz włączyć do swojego codziennego jadłospisu inulinę od 5 g do 10 g. Jest to błonnik z cykorii. Twoje napady głodu oraz chęć sięgania po słodycze zmniejszą się.

 

6. Zadbaj o aktywność fizyczną. Osoby, które uprawiają sport, częściej dbają o prawidłowe odżywianie i regularny odpoczynek, a mając większą świadomość żywieniową rzadziej sięga się po typowe słodycze. Wysiłek fizyczny, np. spacer poprawia insulinowrażliwość! Jest to cenna wskazówka dla osób borykających się z insulinoopornością.

 

Więcej wskazówek i informacji uzyskasz na konsultacji. Umów się już teraz!

https://www.znanylekarz.pl/malgorzata-chodyla/dietetyk/katowice

Zobacz również