Poradnia Dietetyki Klinicznej „DietoVita”

Tadeusza Kościuszki 229, Katowice, HolsaMed.

 

©2022 by Małgorzata Chodyła. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kontakt

Jak się odchudzać?

05 sierpnia 2022
Krem z brokołów z pesto

Jak zacząć się odchudzać? Na pewno zacznij od teraz, a nie od poniedziałku. Dlaczego? 

Gotowość do zmiany nawyków żywieniowych powinna być już dawno podjęta (przecież z jakiegoś powodu chcesz schudnąć). Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że to od Ciebie zależy, czy osiągniesz progres, czy też nie. Dobry dietetyk kliniczny pomoże ustalić odpowiedni plan żywieniowy, będzie motywował do działania, ustalenia takie mogą być oparte również o metodę SMART (także cele krótko i długoterminowe oraz realność postanowień).

 

  • Otyłość lub nadwaga, na które pracowałeś/łaś parę lat, nie zniknie po miesiącu czy dwóch - bądź realistą. Najlepiej, żebyś nie był/ła na "diecie", tylko trwale, NA ZAWSZE zmienił/ła nawyki żywieniowe, innymi słowy odpowiednio dobrany protokół dietetyczny, nie będzie karą, a przyjemnością, z której nie zrezygnujesz.

 

  • Sen, regeneracja jak i aktywność fizyczna - zwłaszcza ta spontaniczna (SAF) są ważne, czasem to właśnie tą aktywność przeceniasz (więc jesz więcej, bo myślisz, że "spaliłeś/łaś kcal", więc możesz).

 

  • Proces redukcji masy ciała to nie tylko ograniczanie energii dostarczanej z pożywieniem = deficyt energetyczny (i jego prawidłowe określenie, które nie jest wcale takie łatwe), to także wybór dobrego jakościowo pożywienia, które będzie bogate w mikroelementy i sole mineralne oraz witaminy i inne związki (np. przeciwzapalne, OMEGA-3, etc - no w pizzy tego nie znajdziesz, chociaż teoretycznie możesz jeść "syf", a być na deficycie - na dłuższą metę nie polecam.

 

  • Aby plan żywieniowy i jego realizacja przyniosła efekty, najlepiej, aby cały jadłospis był dopasowany do Ciebie, Twoich finansów, samopoczucia i wyników badań laboratoryjnych/chorób. Dlatego też konsultacja z dietetykiem to świetny pomysł - same zalecenia mówią nam właściwie niewiele, a wykorzystanie jakiejś diety (bo jest modna, a niedopasowana do Ciebie) kończy się albo redukcją masy ciała i JOJO, albo znikomym odchudzeniem się i frustracją.

 

Zobacz również